
Ali je 6-sekundni video oglas dovolj dolg?
V nenehni borbi za uporabnikovo pozornost – še toliko bolj v mobilnem okolju – smo priča stalnemu skrajševanju dolžine spletnih video oglasov. Primat klasičnega 30-sekundnega spota so večinoma že izpodrinile 15-sekundne različice, vse bolj pa se uveljavljajo 6-sekundni spoti. Takšen video oglas bo zagotovo v večjem deležu ogledan do konca, a vprašanje je, kako je lahko učinkovit v primerjavi z daljšimi različicami.
V ta namen so v Teadsu skupaj s podjetjem Realeyes, vodilnim na področju raziskav čustvenega odziva na oglase, testirali 166 video oglasov v desetih državah na vzorcu več kot dvanajst tisoč uporabnikov. Merili so šest različnih čustvenih odzivov na predvajane oglase in pri tem ugotovili naslednje:
- 6-sekundni oglasi so v osnovi pripovedno šibkejši in imajo omejeno moč sprožanja čustev, vendar je s pravo idejo in izvedbo vseeno mogoče doseči zadovoljive rezultate.
- Zgodba je pomembna, tudi če je kratka. Najbolj učinkoviti so bili oglasi, ki so bili narejeni za format šestih sekund in so pripovedovali zgodbo. Ni presenečenje, da so bili oglasi s humorjem bolj učinkoviti.
- Glasba v oglasu ni odločujoč dejavnik. Če je ta vseeno del oglasa, je pomembno, da je dobro usklajena s pripovedjo v oglasu.
- V povprečju oglasi brez zvoka delujejo enako dobro kot oglasi z zvokom. Je pa smiselno oglase brez zvoka ustrezno prilagoditi, da bodo dovolj razumljivi tudi, ko se bodo predvajali brez zvoka.
- Če vzamete za osnovo daljši TV oglas je priporočljivo, da z vnaprejšnjim testiranjem oglasa določite del oglasa, ki prikaže najboljše rezultate in potem tega uporabite kot krajšo različico.
- 6-sekundni oglasi zahtevajo jedrnatost in enostavnost. Raziskava je pokazala, da petina vprašanih ne razume oglasov z večjimi sporočili.
- Priporočljivo je ustvariti več različic oglasa: glede na ciljno skupino, cilj in okolje.
- Bolj učinkovito je uporabiti napise kot standardne podnapise. Slednji namreč odvračajo pozornost od oglasne vsebine, kar je v formatu šestih sekund problematično.
- Blagovna znamka naj bo del oglasa, še posebej če se lahko s tem zviša čustven odziv na oglas. Zanimivo je, da je prikaz izdelka v oglasih (vendar ne v glavni vlogi) povečal čustven odziv in željo uporabnikov, da bi izvedeli več o njem.
- Uporabite poziv k akciji: 6-sekundni oglas sprožijo zanimanje uporabnika in zato je pomembno, da se na koncu ali tekom oglasa uporabnika pozove k nadaljnjim korakom.
- Posted by Marusa Zun
- On 22.11.2018
0 Comments