
Črna kronika? Ne, hvala.
Svet prepravljajo negativne novice. Na spletu se zdi, da še toliko bolj. Vprašanje varnega okolja za blagovne znamke ni novo, je pa verjetno sedaj še toliko bolj aktualno.
Če danes poguglate “brand safety” lahko pridete do več kot pol milijona iskalnih rezultatov, velika večina je povezanih s spletom. Programatično oglaševanje, ki je trenutno glavno gonilo digitalnega oglaševanja, je s številnimi odprtimi oglasnimi inventoriji in ostalimi platormami ter posledično manjšim nadzorom nad tem kje se oglasi prikazujejo, prineslo mnoge izzive. Zlorabe klikov, neprimerna okolja, kjer se oglasi prikazujejo, neujemanje s kontekstom in drugo so lahko velika prepreka za oglaševalce, predvsem na večjih trgih, kjer je tudi interes za zlorabe večji. Slovenski trg je tukaj v prednosti, saj zaradi majhnosti ni toliko izpostavljen tovrstnim tveganjem, poleg tega je večino kontekstualnih zadreg mogoče odpraviti z natančnim ciljanjem in vnaprejšnjo analizo.
Mnoga podjetja danes ponujajo že kakovostne rešitve, ki preprečujejo ali vsaj zelo omejujejo tovrstne težave. V Get Interactive-u v sodelovanju z različnimi tehnološkimi in analitičnimi podjetji lahko pomagamo slovenskim podjetjem, ki želijo programatično oglaševati na tujih trgih. Pozitivne izkušnje imamo na primer s storitvijo “Bid Ratings” raziskovalnega podjetja comScore, ki oglaševalcem omogoča, da vnaprej definirajo ključne atribute, kot so vidljivost, kontekstualna kategorija, tveganje t.i. non-human prometa itd., in na podlagi tega zakupijo ustrezen oglasni prostor. ComScore zbira in klasificira tovrstne podatke na več tisočih evropskih spletnih mestih. Pri tem lahko upošteva vse večje evropske jezike s tem pa je storitev na voljo na veliki večini trgov, ki so zanimivi tudi za slovenske oglaševalce. V Sloveniji tovrstne rešitve ni na voljo in jo zaradi majhnosti trga tudi težko pričakujemo v prihodnje. Izkušnje kažejo ne samo, da je možnost zlorab z uporabo takšne rešitve znatno manjša oziroma je praktično ni, temveč, da se je tudi učinkovitost oglaševanja povečala. Samo s tem, da smo oglase prikazovali natančno odmerjeni ciljni skupini se je neposredna odzivnost zvišala za 35%, v drugem primeru pa se je stopnja vpletenosti (engagament rate) zvišala kar za 65%.
S tem in ostalimi možnosti, ki bodo omogočale večji nadzor, predvsem pa varnejšo in bolj kakovostno spletno okolje, bo nenazadnje raslo tudi zaupanje oglaševalcev, kar pa je nujni pogoj za nadaljno rast panoge.
- Posted by Damjan Planinc
- On 23.06.2017
0 Comments