
Googlova čistka
Z naslednjim letom se nam obeta branje spletnih medijev brez pop-upov in vseh drugih nadležnih oglasov – vsaj, če uporabljate kot brskalnik Chrome, za katerega je Google napovedal, da bo vključeval “filter”, ki bo blokiral vse tovrstne oglase. Novica je za uporabnike in za večino trga nedvomno pozitivna, zaskrbljujoče pa je lahko, da bo pravila, kaj je dobro in kaj ne, postavljal samo en igralec.
Google – “the gate keeper”
Zakaj naj bi Google blokiral oglase, ko pa vendar živi od njih? Seveda spletni gigant oz. njihov brskalnik Chrome, ki ima večinski tržni delež med brskalniki, ne bo onemogočal vseh oglasov, temveč samo oglase, ki jih uporabniki opredeljujejo kot najbolj nesprejemljive in katerih uporabo odsvetuje tudi koalicija za boljše oglase, katere član je tudi Google.
Njegova poteza je dejansko zelo pametna: bolje, da mi blokiramo nadležne oglase, kot da prepustimo uporabnikom, da si nameščajo adblockerje in s tem blokirajo ne samo nadležnih oglasov, temveč vse oglase, med katerih je veliko tudi Googlovih. V sklopu tega bo Google lansiral tudi program “funding choices”, kjer bodo založniki lahko uporabnikom, ki koristijo adblockerje zaračunavali oglede vsebin ali pa jih bodo morali ti onemogočiti. Vloga Googla kot “gate keeperja” je v tem primeru seveda lahko problematična.
Če je ta najava nedvomno pozitivna za uporabnike, pa se številni spletni založniki sprašujejo kaj sedaj narediti, da jim prihodki ne bi še bolj upadli. Med njimi je tudi veliko slovenskih, katerim pop-upi in podobni oglasi pomenijo pomemben del prihodkov. Odgovor je seveda sprememba! “Posiljevanje” uporabnikov z oglasi gotovo ne more biti dolgoročna strategija preživetja katerega koli medija. Prepričan sem, da si tukaj tudi slovenski mediji zaslužijo boljše razmerje med uporabniki, oglasi in uporabniško izkušnjo. Kaj to lahko pomeni v praksi? Nedvomno več poskusov vsebinskega in nativnega oglaševanja ter manj oglasov, ki prekrivajo vsebino.
V Get Interactive, kjer si prizadevamo za manj vsiljivo in bolj učinkovito oglaševanje, Googlovo najavo in s tem povezane spremembe seveda podpiramo. Želimo pa si, da bi bili tudi mediji enakovreden partner pri nadaljnjem razvoju spletnega okolja.
Google don’t be evil!
Še to: v senci te novice ste morda spregledali najavo Applea, da bo njihova nova različica brskalnika Safari onemogočala samodejno (auto-play) predvajanje video oglasov in sledenje uporabnikom.
- Posted by Damjan Planinc
- On 09.06.2017
0 Comments