
Investicije v spletno oglaševanje tudi to leto večje v primerjavi s televizijo?
Leto 2017 je bilo leto, ko je spletno oglaševanje končno “prekosilo” klasično televizijsko oglaševanje. Poglejmo kakšne so napovedi za letošnje leto?
Če smo specifični, spletno oglaševanje je lani zabeležilo 209$ milijard na globalni ravni, kar je 41% oglaševalskega proračuna iz leta 2017, medtem ko TV 178$ in tako zasedlo drugo mesto s 35% (Magna, IPG Mediabrands, 2017) deleža! Televizijsko oglaševanje je še zmeraj v porastu in počasi raste in takšen je tudi trend. Glede na podatke pa je pričakovana eksponentna rast spletnega oglaševanja in v letu 2020 bi naj zajemalo že 50% celotnega oglaševalskega proračuna.
V letu 2018 naj bi oglaševalci spletnemu oglaševanju namenili za 40$ milijard več sredstev kot televizijskemu! K temu bo večji del rasti prineslo ravno video oglaševanje na vseh napravah, posebej na mobilcih!
SPLETNO VIDEO OGLAŠEVANJE DOMINIRA, LINEARNA TV NAREKUJE OGLAŠEVALSKI PRORAČUN
Večina oglaševalcev v digitalnem ekosistemu sprejema spletno video oglaševanje kot nujen kanal za ustvarjanje vrednosti. Le 3% oglaševalcev, 5% medijskih agencij in 9% založnikov trdi, da še ne vlagajo v video razvoj, znanje in tehnologijo, medtem ko ostali že ustvarjajo prihodke iz naslova spletnega video oglaševanja.
Vse več oglaševalcev in agencij vlaga v spletno video oglaševanje kot v linearno televizijo, čeprav OTT (over the top*) še zmeraj raste in jemlje »levji delež« marketinškega proračuna.
Agencije so vodilna sila v multizaslonskem planiranju oglaševalske kampanje, pri čemer jim oglaševalci vestno sledijo. Kar 83% agencij in 66% oglaševalcev navaja, da se njihove video oglaševalske akcije za splet načrtujejo v povezavi s televizijskim oglaševanjem.
73% oglaševalcev; 82% agencij in 73% založnikov meni, da na zavedanje o blagovni znamki in namero o nakupu vpliva kombinacija digitalnega video in televizijskega oglaševanja.
Pri priključeni televiziji se vsebina vnovično uporablja pogosteje kot izvirna vsebina à vsebina za splet je torej bolj originalna, zasnovana na novo, akcije se ne ponavljajo v takšni meri in niso tako vezane na tradicionalne zgodbe. Spletne video kampanje so bolj obogatene, dinamične, interaktivne in pritegnejo uporabnike k interakciji.
Vsesplošna rast TV in spletnega video oglaševanja in višanje investicij sta glavna razloga za povečanje ODV-ja (Original Digital Video Spend). Prav tako se 3 od 4 oglaševalcev strinja da spletno video oglaševanje zajame ciljno skupino, ki je TV ne more, zato je postalo prav tako pomembno kot TV oglaševanje.
DIREKTNI ZAKUP SPLETNEGA VIDEO INVENTARJA DOMINIRA NAD PROGRAMATIČNIM
Večina oglaševalcev (pribl. 54%) se poslužuje direktnega zakupa spletnega video inventarja, kar potrjujejo tudi založniki s kar 2/3 prihodka iz neposrednega zakupa. Pri odločitvah za programatični zakup največkrat »pretehta« nižja cena za oglaševalce, čeprav je tudi tveganje za kakovost inventarja veliko večje.
Programatičen zakup spletnega video oglaševanja beleži rast in predstavlja 46% proračuna za spletno video oglaševanje. Več kot polovica zakupa pa je še zmeraj direktnega – torej neposredno na premium oglasnih mestih in založnikih. Oglaševalci trenutno namenijo precej podobno visoke proračune za spletno video oglaševanje preko različnih kanalov – bodisi spletnih novic, spletnih TV oddaj ipd.). Glede na video raziskavo, ki jo je IAB izvedel v aprilu, 2017 podatki kažejo, da bo fokus video oglaševanja usmerjen predvsem na mobilno in spletno video oglaševanje v prihodnjih mesecih.
SPLETNO VIDEO OGLAŠEVANJE NA MOBILNIH APARATIH JE KLJUČNO
Uporaba spletnega video oglaševanja se je povečala na vseh napravah, posebej pa izstopa na mobilcih in povezani televiziji.
INSTREAM PREVLADUJE – zaenkrat ?
Pre-roll, mid-roll ali post-roll oglasi prevladujejo med oglaševalci in stagnirajo, medtem ko agencije vse več investicij usmerjajo v out-stream video oglaševanje!
CILJI IN KLJUČNE METRIKE ZA SPLETNO VIDEO OGLAŠEVANJE
Oglasni video formati so sinonim za pripovedovanje zgodb, prenos sporočila na inovativen način in interakcijo s ciljno publiko. Zato ne preseneča dejstvo, da je kar 73% oglaševalcev in kar 89% agencij izbralo ravno spletni video za povečanje osveščenosti blagovne znamke. Namera o nakupu in dobro poznavanje blagovne znamke sta tudi ena izmed pomembnejših razlogov za razvoj in večanje investicij v video oglaševanje.
Klik ni reprezentativna metrika za spremljanje uspešnosti video kampanj!
Oglaševalci in agencije so dolgo uporabljali osnovne metrike za spremljanje spletnih video kampanj. Dandanes vse bolj prevladuje pomembnost dosega in frekvence, vidljivosti, stopnja do konca ogledanega video oglasa in vmesne stopnje ogledov.
INVENTAR SPLETNEGA VIDEO OGLAŠEVANJA
Spletni video inventar se še razvija – 40% založnikov vsebuje manj kot 20% video inventarja za spletno oglaševanje. Prav tako je v povojih še serviranje preskočljivih in nepreskočljivih video oglasov na spletu, v veliki meri je inventar odvisen tudi od VPAID (Video Player-Ad Interface Definition à The IAB’s Video Player Ad Interface Definition (VPAID) establishes a common interface between video players and ad units, enabling a rich interactive in-stream ad experience.) kompatibilnimi tehnološkimi rešitvami. Teads oglasi vsekakor zagotavljajo tudi VPAID kompatibilnost. 45% založnikov zagotavlja le 20% VPAID kompatibilnost z oglasnimi enotami, kar kaže na ozko grlo.
Športne novice in novičarske vsebine so najpogostejši spremljevalec video oglasov
Novice in športne vsebine so najbolj pogoste vrste vsebin, na katerih se pojavlja digitalno video oglaševanje. Vzpon videoposnetkov na družbenih medijih omogoča enostavno in hitro skupno rabo vsebine.
PRIHODNOST SPLETNEGA VIDEO OGLAŠEVANJA
Investicije v spletno video oglaševanje naraščajo, več kot 80% marketingašev navaja povečanje investicij v naslednjih 12 mesecih v spletni video.
Televizijski oglasi zdaleč niso več edini vir premium video inventarja. Z eksponentno rastjo outstream video oglaševanja imajo blagovne znamke možnost do premium inventorija v varnem okolju, kjer je poskrbljeno za “brand safety” kot na produktni ravni, kot na strani založnikov. Poleg kakovosti občinstva imamo na voljo tudi ogromno informacij glede obnašanja potrošnikov in tako ni težko ustvarjati vsebine, ki sama “generira oglaševanje” in ustvarja zavedanje. Facebook sicer ponuja primerno okolje za video oglaševanje, vendar ne vzpodbuja takšne interakcije z uporabniki ob uporabi premium vsebine v kombinaciji interaktivnih možnosti dodatkov, CTA gumbov, personalizacije in ustvarjanja boljše uporabniške izkušnje. Vse to pa na koncu vpliva na donosnost in ROI.
Premium uredniška vsebina je danes vplivna, nevsiljiva in predstavlja varen “dom” za ustvarjalne oglaševalske zgodbe. Premium video inventar pa ne pripada samo/več televizijskemu oglaševanju!
- Posted by Mojca Udovč
- On 18.04.2018
0 Comments