Kaj nam še ostane razen klika?
Če gre verjeti raznim raziskavam, povprečen spletni uporabnik okoli polovico časa nameni številnim družabnim omrežjem. Kjer pa so uporabniki, so načeloma tudi oglaševalci. Vendar pa (trenutno) to za družabna omrežja še ne velja povsem. Ne samo, da mnogo oglaševalcev ne ve kako le-ta izkoristiti, vprašanje je tudi kako izmeriti (ne)uspeh. Kajti če ne merimo, tudi težko vemo ali smo bili uspešni ali ne.
Klasična spletna metrija, katere glavna predstavnika sta prikaz in klik (konverzija), tukaj večinoma povsem odpove. Engagementa, dviga zavedanja blagovne znamke, vpliva in ostalega se s klikom preprosto ne da zmeriti – ne da bi zgrešili 90% zgodbe. Kaj nam torej še ostane poleg transakcijske metrije? Katera merila uspeha lahko uporabimo v družabnih omrežjih?
Žal odgovor ni enoznačen, niti enostaven. Še prej pa se moramo vprašati kaj želimo zmeriti. Vem, komplicirano. Je to število prenesenih kuponov (le kdo to še počne?) ali t.i. engagement.
Enotnih oziroma standardiziranih metrik ni. Vsaj za zdaj še. Načeloma se tako oglaševalci in agencije znajdejo v vlogi, ko morajo sami izbrati relevantne metrike glede na zastavljene cilje, okolje. Združenja kot je npr. IAB so lahko tu marsikomu v pomoč. Njihov report »Social Media Ad Metrics Definitions« denimo navaja splošne social media metrike ter posebej prilagojene za bloge, widgete,…
Kot pri vseh stvareh, pa je tudi tukaj priporočljiva zdrava mera. Namesto, da se oglaševalci slepo zaletijo v številne formule in enačbe, jim raje predlagam, da se vprašajo naslednje:
- ali gradimo odnos z našimi ključnimi ciljnimi skupinami oziroma ali jih poslušamo
- ali sodelujemo v komunikaciji kjer doslej nismo bili vpleteni
- ali soustvarjamo dialog
- Posted by Damjan Planinc
- On 20.08.2009
0 Comments