
Kako največji svetovni oglaševalci upravljajo z oglaševalskimi budgeti?
V oglaševalski industriji se je prejela modrost, da oglaševanje v času krize naredi blagovno znamko še močnejšo. Toda to je kriza, kot je še nismo videli. Nekatere panoge so popolnoma zaustavile svoja delovanja, medtem ko druge rastejo in uspevajo. Tako se je denimo blagovni znamki Procter & Gamble v času pandemije prodaja močno povečala, podjetje pa je v tem času povečalo tudi oglaševalski budget. Na drugi strani je Coca-Cola, ki je sicer eden izmed največjih svetovnih oglaševalcev, zmanjšala oglaševalski proračun, saj je gigantu sladkih pijač močno upadla prodaja, zlasti na račun zaprtja trgovin in ostalih prodajnih mest. Da bi ugotovili, kako so blagovne znamke prilagodile svoje tržne strategije trenutni situaciji, je Digiday analiziral najnovejše podate o zaslužkih 10 največjih svetovnih oglaševalcev.
1. Procter & Gamble
Ameriški proizvajalec dobrin široke potrošnje in največji svetovni oglaševalec Procter & Gamble, se je med krizo dobro znašel. V tem času so si ljudje preko spletne ali fizičnih trgovin naredili zaloge gospodinjskih pripomočkov blagovnih znamk, kot ta Tide in Charmin.
V prvem četrtletju so tako zabeležil 7-odstotno organsko prodajo, kar je za družbo najboljša rast prodaje v desetletju. Vendar pa direktor P&G, Jon Moeller poudarja, da marketinških aktivnosti, kljub odličnemu poslovanju, ne smejo zanemariti. V prvem četrtletju so povečali marketinški budget za skoraj 2%.
2. Unilever
Prodajni rezultati podjetja Unilever v prvem četrtletju niso ravno zrcalili uspešnosti njegovega največjega tekmeca CPG. Kljub temu, da so analitiki pričakovali 2,1-odstotno rast, se prodaja ni povečala. Težava? Medtem ko so se potrošniki zalagali s čistili za gospodinjstvo, kot so Dove, Axe in Knorr, je Unilever občutil padec prodaje v oddelkih za hrano in sladoled. Poleg tega podjetje veliko posluje tudi na razvijajočih se trgih, kjer si ljudje zalog ne morejo privoščiti.
Podjetje je sicer ohranilo raven marketinških naložb, vendar je prerazporedilo budget – tako so se denimo odmaknili od zunanjega oglaševanja.
3. L’Oréal
Prodaja podjetja L’Oréal je v prvem četrtletju padla za 4,8%, predvsem na račun zaprtja odjemalcev njihovih izdelkov, kot so frizerski in lepotni saloni. Svetla točka je bila prodaja na področju nege kože, ki se je povečala za 13%. Vendar pri L’Orealu napovedujejo spodbudne mesece.
Generalni direktor, Jean Paul Agon, trenutno situacijo komentira kot krizo ponudbe in ne povpraševanja, vendar je mnenja, da bo vpliv pandemije na njihovo poslovanje le začasen. Spletna prodaja in digitalizacija, sta postali prednostni nalogi podjetja.
4. Renault Nissan / Mitsubishi
Francoskemu proizvajalcu avtomobilov Renault je v prvem četrtletju prodaja upadala za 19%. Podjetju bo na pomoč priskočila francoska vlada. V zadnjem delu četrtletja so zmanjšali oglaševalski budget, enako pa tudi nameravajo narediti v drugem četrtletju.
Pri japonskemu Nissanu pričakujejo prvi izpad prihodkov po letu 2009. V primerjavi s prejšnjim letom, jim je marca prodaja upadla za 43%. Mitsubishi pa še ni zagotovil finančnih podatkov za obdobje pandemije.
5. Amazon
Potrošniki so se v času pandemije hitro preusmerili na spletno nakupovanje, zato ne preseneča, da so se Amazonu v prvem četrtletju prihodki povečali za 26%. Na drugi strani, jim je dobiček v primerjavi z letom prej padel za 29%. Ko so hiteli izpolniti veliko porast naročil, so stroški naraščali.
Oglaševalski proračun je v primerjavi s preteklim četrtletjem družba povečala za 32% na 4,8 milijarde USD, vendar pa so zmanjšali budgete nekaterih kategorij izdelkov, ki nimajo visokega povpraševanja.
6. Coca-Cola
Na blagovno zanamko je negativno vplivalo zapiranje barov, restavracij, kinodvoran in stadionov, ki predstavljajo velik delež njihove prodaje. Čista prodaja se jim je v treh mesecih do konca marca zmanjšala za 1% v primerjavi z letom prej, aprilski obseg prodaje pa se jim je zmanjšal 25%.
Podjetje je naznanilo, da bodo oglaševalske aktivnosti od aprila do nadaljnjega na čakanju.
7. GlaxoSmithKline
Farmacevtski velikan Glaxosmithkline je v prvem četrtletju beležil 19-odstotno rast prodaje, kar je preseglo pričakovanja analitikov. GSK si prizadeva tudi za razvoj cepiv Covid-19.
Vendar pa podjetje za leto 2020 pričakuje padec dobička od 1 do 4%. Proizvajalec zdravil je doživel nekaj proizvodnih izzivov, raven potrošnje na Kitajskem pa se vrača nazaj v prvotno stanje, pred izbruhom virusa.
Kar se tiče marketinških aktivnosti podjetje nadaljuje naložbe v digitalne aktivnosti in predstavitev novih produktov.
8. Volkswagen
Tako kot drugi proizvajalci avtomobilov, je Volkswagen močno občutil negativne posledice pandemije. Prihodki so v prvem četrtletju zmanjšali za 8,3%, družba pa napoveduje da bo drugo četrtletje najslabše v letu.
Tudi Volkswagen namerava drastično zmanjšati proračun na vseh področjih, kamor spada tudi oglaševanje.
9. McDonald’s
Veriga hitre prehrane McDonald’s je bila prisiljena zapreti številne restavracije po vsem svetu, storitve na lokacijah, ki so odprte, pa so omejene. Prodaja jim je v prvem četrtletju do 31. marca padla za 6%, dobiček pa za 17%.
Vendar pa se marketinške aktivnosti pri McDonald’s nadaljujejo. Konec prejšnjega meseca je veriga hitre prehrane sprožila ameriško kampanjo, ki je oglaševala brezplačne obroke za prve stranke, v drugih državah pa digitalna interakcija s kupci ostaja njihova prioriteta.
10. NBC Universal/ Comcast
Nekatere oddelke družbe Comcast je pandemija prizadela bolj kot pa druge. Medtem ko so zaznali porast naročnin, je po drugi TV in filmska produkcija na čakanju, NBC Universal in nedavno pridruženo podjetje Sky TV, pa ne moreta oddajati športov v živo. Prihodki družbe Comcast so v prvem četrtletju upadli za 0,9%.
V prvem četrtletju se je oglaševalski budget Comcast-a povečal za 2,6% v primerjavi z letom prej na 1,94 milijarde USD, vendar pa družba pričakuje, da se bodo prihodki za oglaševanje v drugem četrtletju občutno znižali.
Maruša Žun
- Posted by Vesna Hrast
- On 07.05.2020
0 Comments