
Kakšne oglase uporabniki radi gledamo? Kaj sploh je dobra zgodba v oglasih?
Kaj uporabniki radi gledamo, kje se najraje zadržujemo? Prepričani smo, da oglasi v obliki zgodbe ustvarjajo nove priložnosti za oglaševalce.
V zadnjih dveh mesecih smo se verjetno vsi več kot sicer zadrževali na socialnih omrežjih, večkrat na dan pogledali različne medije in več kot sicer gledali televizijo. Dokazano je, da se uporabniki pri vsebinah, ki so predstavljene na kreativen način zadržimo dlje časa.
Pregled dejstev:
– Nedavno je Facebook objavil, da 4 milijoni od 7 milijonov oglaševalcev družbenih omrežji uporabljajo format oglasov Story prek Facebooka, Instagrama in Messengerja.
– Oglasi, ki so oblikovani posebej v formatu Zgodbe, so uspešnejši – preprosto prikazovanje oglasov v virih novic na družbenih omrežjih ne prinaša najboljših rezultatov.
– Ni več dovolj, da bi bili »dovolj dobri« – če želite izstopati iz množice, morajo biti vaši oglasi tako lepo izdelani, da sporočilo sporočijo v nekaj sekundah.
– Raziskava podjetja Smartly.io je pokazala, da je prepričljiv ali privlačen videoposnetek (35 %) glavni dejavnik, ki vpliva na odločitev potrošnikov, da izdelek kupijo prek oglasa na družabnih medijih, sledijo mu pričevanja strank (32 %) in na koncu udeležba vplivnežev (26 %).
– Raziskava o tem, kaj menijo slovenski uporabniki o spletnih oglasih, ki jo je za nas opravila Mediana, pa je razkrila, da oglasi na splošno uporabnike ne motijo, če so ti zabavni, prilagojeni napravi, so krajši od 15s ter v uporabniku vzbudijo zanimanje.
Ni skrivnost, da so v času krize vsi oglaševalci skrbno predelali svoje oglaševalske budgete in se hitro poslužili najbolj oprijemljivih in enostavnih rešitev. Lahko strnemo, da le hitre izboljšave oglaševalskih tehnologij dajejo večji poudarek uspešnosti v zadnjih letih na račun ustvarjalnosti. Tako smo tudi v podjetju Get Interactive predvsem razmišljali, kako bi v času krize pristopili oglaševalcem nasproti. S tehnološkim partnerjem Teads smo na trg lansirali nov oglasni produkt »inread social«, kjer lahko brez dodatnih oblikovalskih stroškov oglas razširimo v mreži medijev Get Interactive. Oglas, ki ima izgled Facebook ali Instagram oglasa lahko v trenutku razširimo tudi po slovenskih ali tujih medijih. Oglas je umeščen med vsebino, nemoteč in dobro opazen vsakemu uporabniku.
Enostavno ni več dovolj, da bi bili “dovolj dobri” – da bi izstopali iz množice, oglasi morajo biti danes lepo oblikovani in sporočilo sporočati v nekaj sekundah.
Uporaba kreativnega za povečanje uspešnosti oglasov
Blagovne znamke, ki lahko ustvarijo in prikažejo vizualno privlačne oglase bodo povečale konverzije oglaševalskih akcij in prinesle največji donos na porabo oglasov. Pri razvoju zgodb morajo oglaševalci imeti v mislih zasičenost potrošnikov z oglasi. Oglaševalske akcije, ki niso skrbno izdelane in izvedene, lahko povzročijo negativno reakcijo vaše ciljne publike. Glede na vse kar počnemo z blagovno znamko je vedno potrebo zagotoviti varnost le-te. O tem smo že pisali v našem blogu Najboljše prakse za varnost naše blagovne znamke.
Blagovne znamke ne smejo dopustiti, da bi omejitev budgetov v času krize vplivala na kreativnost do te mere, da se je blagovna znamka pričela posluževati najbolj »dinozaverskih« oglasnih rešitev. Za širši doseg uporabnikov je pomembno ciljanje uporabnikov glede na tematiko oziroma kontekst v širšem digitalnem okolju. Oglasni format, ki se neopazno zlije skupaj z vsebino, je veliko bolj privlačna. V video vodiču smo v lanskem letu predstavili tudi več naprednih video rešitev. V primeru, da želimo izstopati tudi z video vsebinami je pomembno, da video obogatimo s sporočilom za uporabnika. Video je na ta način bolj opazen in uporabnik prej obišče spletno stran oglasnega produkta.
Osnove uspešnih oglasov na spletu in družbenih omrežjih
Glavni trije elementi dobrega oglasa so “kontekst”, “prostor” in “čas”. Na te tri ključne elemente bi se morale ustvarjalne in izvedbene skupine osredotočiti, da bi bili oglasi bolj zapomljivi.
1. Kontekst vključuje kote fotografij, pisavo, animacije, umestitev in barvo. Vse to so kreativne odločitve, ki nadzorujejo vašo sposobnost pripovedovanja zgodbe. Sodelujte s svojim ustvarjalnim oddelkom, da zagotovite, da so vaša blagovna znamka, promocijska ponudba ali izdelek v središču pozornosti vašega potrošnika v celotnem oglasu. Razmislite o uporabi naravnih elementov, kot so nalepke, ankete itd., ki zgodbe naredijo bolj privlačne in spodbujajo interakcijo, hkrati pa tudi, da bodo vaši oglasi videti manj, pa… kot oglasi!
2. Prostor daje vaši blagovni znamki več prostora za sporočanje predvidenega sporočila ali poziv k ukrepanju. Na primer oglasi na Instagramu in Facebooku Story presegajo običajni kvadratni format in oglaševalcem omogočajo raziskovanje celotnega navpičnega zaslona 9:16. Poleg tega navpični formati zagotavljajo neprekinjeno pozornost vsebine, saj uporabnikom ni treba vrteti zaslona, da bi si ogledali slike ali video posnetke.
3. Ker se pozornost potrošnikov krajša, je čas bistvenega pomena. Formati zgodb so zasnovani za hitro porabo – blagovne znamke morajo pritegniti pozornost potrošnikov v 5 sekundah za fotografije in maksimalno 15 sekund za video. Izziv je ustvariti kreativno vsebino, ki ostaja zapomljiva.
Vedno, ko pripravljamo oglase, je vredno razmisliti o celotni poti do nakupa in kako zagotoviti, da vaši oglasi pripeljejo potrošnike do ustreznih ciljnih strani ali še bolje neposredno do nakupa.
Če bodo oglasi ustvarjeni s kreativnim, jasnim pozivom k dejanjem ter ciljanjem glede na kontekst, bodo vaši oglasi zagotovo opaženi. Vaša zgodba bo opažena, če bo potrošnike pritegnila, še posebej to velja za nasičen trg. Za svojo blagovno znamko izberite premium pozicije, ki vas bodo ločile od množice.
- Posted by Vesna Hrast
- On 04.06.2020
0 Comments