
Mini vodič UX optimizacije
Ko iščete načine za izboljšanje UX – uporabniške izkušnje na vaših spletnih straneh naletite na poplavo best-practice primerov in rešitev. Večina se nato loti sprememb tako, da izvajajo spremembe eno za drugo in kar je še slabše na podlagi svojih lastnih pogledov in prepričanj. Ko govorimo o uporabniški izkušnji in njeni optimizaciji ne smemo pozabiti, da lastna prepričanja ne štejejo prav dosti.
Kako se torej lotiti UX optimizacije?
Ne boste našli nekega generičnega priporočila za optimizacijo, ki bi enako deloval na vsaki spletni strani. Zato pa imamo na voljo kar nekaj orodij, ki nam bodo v pomoč, da bomo lažje razumeli uporabnike in določili prave smernice za optimizacijo.
– Določite cilje za katere želite, da jih vaši uporabniki dosežejo v čim večji meri. Naj si bo to prijava na novičke, registracija novega uporabnika, nakup izdelka v spletni trgovini, sodelovanje v nagradni igri, ali kakšen drugi cilj.
– Iz analitičnih in heatmap podatkov pridobite vpogled kako se uporabniki gibljejo po spletni strani, in kje jo po večini zapuščajo. Kratkotrajni obiski (time-on-site) in visoka stopnja opuščenih obiskov (bounce rate) nakazujejo, da uporabnik ni takoj našel ali videl vsebine, ki jo je z obiskom strani pričakoval in želel.
NAMESTITE HEATMAP TRACKING
S storitvijo Heatmap tracking pridobite vizualni vpogled v klike vaših uporabnikov. Storitev deluje na način, da posname klike uporabnikov na spletni strani in jih glede na gostoto klikov znotraj določenega območja primerno obarva. Tako dobimo natančen vpogled kaj in kako pogosto so uporabniki klikali elemente na naših straneh vključno s kliki, ki jih analitična orodja drugače ne bi zabeležila. Na primer kliki znotraj vpisnih polj ali kliki na slike, ki ne vsebujejo povezav, itd. Za dodajanje Heatmap storitve si preberete več na crazyegg.com ali hotjar.com.
POVEŽITE SPLETNO STRAN Z ANALITIČNIM ORODJEM GOOGLE ANALYTICS
Verjetno ste svojo spletno stran že povezali z Google analitiko, če pa še niste pa to naredite čimprej. Iz orodja Google Analytics pridobite podatke in ugotovite kaj vaši uporabniki dejansko iščejo in katere vsebine ali elementi na strani so jim pri tem bolj v napoto kot v pomoč. Določite nerelevantne ali predolge vsebine, ki uporabnikom odvračajo pozornost in jih ne pripeljejo do željenih ciljev. Povezava spletne strani in Google analitike je tudi nujna, če se odločimo spletno stran oglaševati saj lahko le tako pridobimo podatke o uspešnosti oglaševanja in podatke o tem, kateri kanalih nam pripeljejo največ uporabnikov.
- Posted by Mojca Udovč
- On 06.04.2018
0 Comments