
Mobilno oglaševanje zahteva drugačne metrike
Če zadnjih par let niste ravno preživeli v jami, gotovo veste, da je mobilno oglaševanje v strmem porastu. Po napovedih portala Digiday bo leta 2017 globalni delež mobilnega oglaševanja znašal že 13% s čemer bo prehitel oglaševanje v dnevnem časopisju.
Mobile je nedvomno specifičen. Površina na kateri podajamo naše sporočilo je manjša, sam aparat je bolj v intimnem odnosu z uporabnikom, le-ta pričakuje večjo interaktivnost, po drugi strani pa je uporabnik pretežno bolj ciljno usmerjen, kar verjetno pomeni tudi krajši čas za posamezno aktivnost.
Če se ne motim, je nedavno Google mobilne uporabnike razdelil v tri kategorije:
- ponavljajoči se uporabniki (npr. večkrat dnevno preverjajo informacije o borznih indeksih),
- zdolgočaseni uporabniki (npr. v čakalnici si želi zapolniti prosti čas z mobilno napravo),
- uporabniki, ki nujno potrebujejo informacijo (npr. iščejo informacijo kje se nahaja najbližja bencinska črpalka).
Vse našteto nam več kot očitno govori o tem, da klasične spletne metrike, ki smo jih doslej zvesto uporabljali pri spletnem (desktop) oglaševanju, pogosto za mobilno okolje niso več primerne, relevantne. Poglejmo samo par primerov: če je na primer moj cilj kot uporabnika pridobiti informacijo na neki mobilni komercialni strani, potem verjetno »bounce rate« ne pove nič o tem ali sem to informacijo pridobil oziroma kakšna je bila s tem uporabna vrednost za podjetje. Drug primer je fenomen »debelih prstov«, ki lahko klasično metriko, kot je CTR povsem deformira oziroma olepšaJ – še posebej to velja za manjše oglase na dnu mobilne strani. Zaradi manjšega zaslona je vidljivost oglasov na mobilnih napravah še toliko bolj pomembna, zato je denimo smiselno tudi spremljati metriko oglasne vidljivosti.
Vsak oglaševalec mora torej vnaprej razmisliti katere metrike so najbolj smiselne za njegove aktivnosti mobilnega oglaševanje, v razmislek jih pa spodaj naštevam nekaj:
- Stopnja interakcije (engagement)
Delež uporabnikov, ki so z oglasom izvedli kakršnokoli interakcijo (npr. ogled videa, »swipe« oziroma dotik in obračanje oglasa)
- Število vrnitev obiskovalcev
Povprečno število kolikokrat se obiskovalec vrne na mobilno stran ali aplikacijo po nekem določenem času.
- Porabljen čas (time on site)
- Delitve na družbenih omrežjih
Primeri aktivnosti:
- število prijav na nagradno igro (vneseni podatki),
- število. prenesenih kuponov,
- koliko iger je bilo igranih s strani uporabnikov,
- koliko vsebin se je delilo s prijatelji na družbenih omrežjih,…
Predenj se torej podate v novi, vznemirljivi svet mobilnega oglaševanja, je koristno, da naprej premislite kaj bi radi s tem dosegli in glede na to in glede na specifike mobilnega okolja izberete tiste metrike, ki bodo lahko največ »povedale« o uspešnosti oglaševanja oziroma na podlagi katerih boste lahko sprejeli tudi določene aktivnosti.
- Posted by Damjan Planinc
- On 17.08.2015
0 Comments