Naj bodo vaši spletni oglasi boljši!
Spletni oglasi so bili dolgo časa zapostavljeni, tako s kreativnega vidika kot vidika formatov. Vendar, če vemo, da lahko dobra kreativa v kombinaciji z ustreznim formatom, dvigne prodajo do 65%, je skrajni čas, da se tovrstna praksa spremeni. Treba se je zavedati, da dvig učinkovitosti spletnih oglasov in boljša uporabniška izkušnja nista na nasprotnem polu, temveč najbolje delujeta z roko v roki.
Zvok, slika in gibanje so od nekdaj najboljši načini kako doseči ciljno občinstvo in jim posredovati kar se da prepričljivo zgodbo. Nič drugače ni na spletu. Zato ima video potencial enega najmočnejših oglaševalskih orodij. Zakaj potencial? Dejstvo je, da je velika večina spletnih video oglasov danes še vedno kopija TV oglasov s čimer se ne izkoriščajo možnosti, ki jih ponuja interaktivno spletno okolje. Ne glede na to, je težko pričakovati, da bodo znamke v prihodnje ustvarjale oglase, ki bodo posneti samo za splet. Še toliko bolj to velja na manjših trgih kot je slovenski. Kljub temu pa lahko zahvaljujoč napredni tehnologiji optimiziramo številne oglase in jih prilagajamo za interaktivno spletno okolje.
Dve sekundi nista dovolj
1,7 sekunde traja povprečen čas ogleda video oglasa na Facebooku. Samo 20% si jih ogleda video v dolžini dveh sekund ali več. Kakšno vrednost imajo dejansko takšni oglasi, se je na lanskem Dmexcu spraševal Marc Pritchard, globalni vodja znamk P&G. “Očitno smo začeli 30-sekundne spote menjati za spote, ki so narejeni za dvosekundne oglede. Ne glede na to, da plačujemo za v celoti ogledane oglase, pa se lahko vprašamo kakšno vrednost imajo ti oglasi za uporabnike. Ljudje uporabljamo družbene medije, da delimo naša življenja z ljudmi, ki nam nekaj pomenijo. In priznajmo si; oglasi so v tem kontekstu moteč dejavnik.” Mnogo boljše rezultate video oglaševanja lahko pričakujemo znotraj spletnih medijev, še toliko bolj pa v kontekstu uredniških vsebin, kjer je uporabnik povsem drugače miselno naravnan kot v družbenih medijih. Kot pravi Marc Zander, odgovoren za strateška partnerstva pri globalni medijski platformi Teads, je povprečen čas izpostavljenosti oglasom znotraj uredniških vsebin precej daljši, na mobilnih napravah v povprečju pet sekund, na namizju pa celo dvanajst.
Dovolj imamo pop-upov
Dandanes pretežni del naše spletne aktivnosti preživimo na mobilnih spletnih straneh, tudi v Sloveniji. Spletni oglasi, ki so večinoma neprilagojeni za ta format so nadvse moteči. Če ob jutranji kavici berete novice na vašem mobilnem telefonu, je velika verjetnost, da bodo vaše branje zmotili številni pop-up oglasi. Jezni? Niste edini. Podatki pravijo, da je več kot 70% evropskim uporabnikom takšno oglaševanje izrazito moteče. Učinkovito za oglaševalce? Če ste kdaj imeli vpogled v post-klik podatke, je odgovor zelo verjetno ne.
Kaj so lahko alternative?
Kot je bilo že na začetku omenjeno, je učinkovitost spletnih oglasov testno prepletena s kakovostno uporabniško izkušnjo. Spletni oglasi, ki ne bodo zanimivi, interaktivni, ki ne bodo pozitivno presenetili – bodisi s kreativno zgodbo bodisi z zanimivim formatom, ki ne prekrivajo vsebine, skratka taki, ki ne omogočajo odlične uporabniške izkušnje, tudi ne morejo biti učinkoviti. Če govorimo o video oglasih, bi v idealnem svetu imeli na voljo oglase, ki bi bili narejeni posebej za mobilno okolje. Realnost je pa ta, da če želimo doseči boljše rezultate, je treba optimizirati oglase. Kaj to pomeni? Obstoječi video oglas, ki izhaja iz TV spota tako lahko prilagodimo na vertikalno ali pravokotno dimenzijo. Teadsovi podatki pravijo, da vertikalni video pomeni 83% višji priklic oglasa kot klasičen oglas. Tudi ostale metrike govorijo v prid mobilnim različicam: vertikalni in pravokotni format videa pomeni 39% boljšo uporabniško izkušnjo. Ni redko, da video oglas šele na koncu razkrije blagovno znamko s čimer oglaševalec zamudi moment zavedanja znamke saj si večina uporabnikov verjetno ne bo do konca ogledala videa. V takih primerih, manjše dodelave kot je na primer umestitev znamke ali logototipa v ozadje videa, lahko pomenijo zelo velike razlike v rezultatih.
Kakšen bo digitalni oglas prihodnosti?
Nedvomno interaktiven! Marc Pritchard, P&Gjev šef blagovnih znamk, je na lanskem Dmexcu napovedal naslednjo generaciji digitalnih oglasov, katerih skupna lastnost bo, da bodo za uporabnike koristni pri reševanju njegovih težav. Seveda bo to možno le z visoko mero personalizacije za katero bo poskrbela tehnologija umetne inteligence, ki bo na podlagi uporabnikovih interesov, preteklih navad in drugih signalov znala sestaviti “idealen oglas”.
Interaktivnost bo zagotovo osrednji element naprednih video oglasov. Tudi po zaslugi tehnologije obogatene resničnosti, ki prinaša številne zanimive priložnosti za bolj personalizirano izkušnjo, in pogovornih botov oz. chatbotov, ki bodo omogočali, da uporabnik znotraj oglasa neposredno komunicira z oglaševano znamko in na koncu celo naroči izdelek. Verjetno se bomo kmalu lahko tudi pogovarjali z oglasi. Se sliši čudno? Morda, vendar so za mlajše generacij glasovni vmesniki že sedaj nekaj povsem samoumevnega.
Poleg tega lahko pričakujemo vse več 360-stopinjskih oglasov, zelo zanimivo pa bo nedvomno tudi na področju obogatene resničnosti. Prvi, ki nam je pokazal kako bo videti prihodnost je Rayban, ki je omogočil, da znotraj oglasa preverimo kako njihova očala zgledajo na naših obrazih. Da, prihodnost je že tukaj. Samo ni še enakomerno porazdeljena.
Preberite si tudi: Kakšen je mobilni oglas, ki pritegne, a ni nadležen kot pop-up?
- Posted by Marusa Zun
- On 10.12.2018
0 Comments