
Pretresi v medijski industriji
Medijska industrija se v času korona virusa sooča z doslej povsem novo situacijo: na eni strani spremljanje medijev dosege rekorde, na drugi strani pa so oglaševalski prihodki kolapsirali. Za zdaj še ni videti, da so pozivi k odgovornemu vedenju oglaševalcev obrodili sadove). V boljši kondiciji so mediji kjer oglaševanje ne predstavlja prevladujočega vira prihodkov.
V zadnjem mesecu se je na medijskem področju zgodilo več sprememb kot verjetno v zadnjih desetih letih – kljub temu, da je medijska industrija, posebej tista, ki še sloni na tiskanih medijih, na prepihu že kar nekaj časa. V nadaljevanju na kratko navajamo nekaj najnovejših podatkov, premikov v medijski industriji, tako pri nas kot v tujini. Pa začnimo s slednjo:
• Iz Financial Timesa, ki ga plačuje 1,1 milijona bralcev, sporočajo, da so dosegli rekordni nivo uporabe njihovega medija in rast naročnin. Kljub temu pa ta rast ne bo mogla kompenzirati upada oglaševanja in prihodkov iz naslova “brandiranega” oglaševanja.
• V zadnjih tednih je bilo več kot 20.000 zaposlenih v ameriških tiskovnih medijih in revijah bodisi odpuščenih ali pa so se njihove plače znižale, kaže analiza agencije Times in podatki, ki jih je zbral NewsGuild.
• Naročnine v ameriških naslovih Condé Nast, vključno z New Yorkerjem in Wiredom, so se med 1. marcem in 12. aprilom povečali za 95 odstotkov v primerjavi z istim obdobjem pred letom.
• Časnik Wall Street Journal sporoča, da je v štirih tednih dodal 140.000 novih naročnikov.
• Slovenski spletni novičarski mediji so imeli marca v povprečju za okoli 20% višjo obiskanost kot mesec prej.
• Iz Financ so sporočili, da so zopet dosegli 12.000 naročnikov. Nazadnje so jih toliko imeli leta 2011. Razlika je ta, da jih ima danes 61% digitalno naročnino. Kot pravijo je prihodnost v kombinaciji digitalnega in tiskanega tednika (Manager).
• Financam po številu digitalnih naročnin sledi Požareport, kjer je za letno naročnino treba odšteti le 20€, sledi Dnevnik in ostali.
• Zanimivo je, da se je tudi Večer odločil za zaklepanje določenih člankov oziroma uvaja digitalne naročnine. Vprašanje pa je, če bodo lahko mediji več kot 50 % upad oglaševanja in 100 % upad dogodkov nadomestili z novimi naročninami.
Zanimivo bo spremljati kaj se bo zgodilo v naslednjem letu; v kakšni meri bodo mediji v naslednjem letu obdržali digitalne naročnike, jih mogoče celo povečali ali pa bodo celo propadli. Ostali bodo le najbojši!
Damjan Planinc
- Posted by Vesna Hrast
- On 23.04.2020
0 Comments