
Skrivnost lojalnosti blagovni znamki so pozitivna čustva v video oglasih
Na prepoznavnost in dojemanje blagovne znamke vplivajo številni dejavniki, med katerimi imajo še posebej pomembno vlogo čustva. Ljudje intuitivno bolj zaupamo tistim znamkam, ki jih že poznamo oz. smo za njih že slišali in jih povezujemo s pozitivnimi čustvi. Svetovno znane blagovne znamke si tako prizadevajo povezati takšna čustva z njihovo zgodbo, kar se je izkazalo za uspešno strategijo.
Pomembna je prepoznavnost blagovne znamke
Študije kažejo, da prepoznavnost blagovne znamke poveča nakupno namero in pozitivno vpliva na priporočanje od ust do ust. Kako lahko torej podjetja učinkovito povečajo prepoznavnost blagovne znamke? Eden od odgovorov je oglaševanje, med katerim je najbolj učinkovito prav video oglaševanje.
Zapomnimo si tisto, kar v nas vzbudi čustva
Oglašuje se čustvom in ne razumu. Video oglaševanje je za razliko od statičnega oglaševanja veliko bolj učinkovit način pripovedovanja zgodb, ki lahko vzbudijo celo vrsto reakcij in emocij. Posledice oglasov, ki v nas
vzbudijo pozitivna čustva so pozitiven odnos in navezanost na blagovno znamko ter povečanje vedenjskih namer. To bi s »funkcionalnimi sporočili«, ki so namenjena »racionalnemu« potrošniku, težko dosegli.
Boston College raziskava je namreč pokazala, da si dogodke in ideje, ki v nas zbujajo različna čustva, hitreje prikličemo v spomin, kot pa nevtralna sporočila, ki ne prebujajo posebnih čustvenih reakcij. Mnogo najuspešnejših blagovnih zanamk se tega dobro zaveda. Coca – Cola denimo v svojih oglasih komunicira sporočila, ki vzbujajo občutke sreče in svoje izdelke povezuje s pozitivnimi emocijami.
Pa so vsa čustva enako učinkovita?
Kratek odgovor je ne. Negativna čustva lahko povzročijo prav nasprotno reakcijo od pozitivnih. Cilj je, da vašo blagovno znamko povežete s pozitivnimi čustvi, ki povečajo željene vedenjske namere in se izognete negativnim čustvom, kot sta denimo jeza in razdraženost.
#1 orodje za spodbujanje prepoznavnosti blagovne znamke: sreča
Blagovne znamke, ki v svojih oglaševalskih akcijah zbujajo pozitivna čustva, so dosegle najvišje število točk pri odgovorih na vprašanja, kot so:
- Kako pozitivno ste ocenili oglas?
- Kako pozitivno ste ocenili blagovno znamko?
- Kakšna je vaša nakupna namera?
- Kako zvesti ste blagovni znamki?
#2 orodje za spodbujanje prepoznavnosti blagovne znamke: navdih
Študija kampanje Always campign #LikeAGirl je pokazala, da je blagovna znamka s kampanjo pri potrošnikih dosegla večjo navezanost in dvignila pozitiven odnos do blagovne znamke. Zakaj? Ker niso imeli občutka, da gre za oglas, hkrati pa je video oglas pripovedoval navdihujoče zgodbe. V potrošnikih ni vzbudil negativnih čustev, ki bi jih sicer vzbudil vsiljiv oglas.
Kaj se lahko iz tega naučimo?
Potrošniki se marsikdaj ne vedejo racionalno. Velik vpliv pri njihovem odločanju imajo čustva, zato jih nikakor ne smemo zanemariti. S pozitivnimi zgodbami znotraj video oglasov tako lahko gradimo in povečujemo naklonjenost potrošnikov do blagovne znamke in njeno prepoznavnost.
Vsebina povzeta po: https://blog.taboola.com/brand-loyalty-positive-emotion/
- Posted by Marusa Zun
- On 07.06.2019
0 Comments