
Video – ena od zvezd letošnjega Dmexca
Sredina septembra je čas, ko se velika večina evropske in svetovne digitalne industrije preseli v nemški Koln. Dvodnevni program nam je tudi tokrat ponudil številne zanimive teme: od umetne inteligence v oglaševanju, navidezne in obogatene resničnosti do naprednega video oglaševanja.
Kot smo lahko slišali, video še vedno ostaja eden bolj propulzivnih delov globalnega spletnega oglaševanja in tako naj bi bilo vsaj še nekaj let. Do leta 2020 naj bi 75% mobilnega prometa predstavljale video vsebine, 250 milijard dolarjev naj bi znašale globalne investicije v ta del oglaševanja. Večji del tega kolača bo verjetno še vedno romal v žep Googlea in Facebooka (trenutna ocena je, da kar 80% globalnega spletnega oglaševalskega kolača odpade nanju), vendar se tudi znotraj številnih uredniških vsebin priznanih založniških skupin nahajajo mnoge priložnosti.
V luči tega je bilo eno izmed bolj zanimivih predavanj z naslovom “Kako lahko interaktivnost izboljša učinkovitost kampanje na mobilnih napravah”. Kot pravi Marc Zender, odgovoren za strateška partnerstva v podjetju Teads, se je ključno zavedati treh dejavnikov, ki v največji meri vplivajo na medijski učinek: doseg, vsebina in kontekst. Dve tretjini teh učinkov naj bi odpadlo na kakovostno vsebino. In eno od zelo pomembnih priporočil je, da naročnik oziroma agencija o medijskem delu razmišlja že v fazi kreativnega procesa. Pa ne samo razmišlja, smiselno je tudi testirati vsebino oglasov še pred samim medijskih zakupom – ker na podlagi tovrstnih rezultov lahko agencija potem optimizira celotno kreativo.
80 odstotkov mobilnih uporabnikov gleda video vsebine brez vklopljenega zvoka. Na podlagi tega bi lahko sklepali, da je nujno, da imajo mobilni video oglasi dodane podnapise. Vendar kot pravi Zender, so na podlagi testiranj ugotovili, da je v vsaj polovici primerov bila učinkovitost oglasa brez zvoka enaka učinkovitosti oglasa z zvokom, le v eni tretjini primerov pa so se oglasi z zvokom izkazali kot boljša možnost.
Napredni video oglasi bodo v prihodnje nedvomno bolj interaktivni. Tudi po zaslugi tehnologije obogatene resničnosti, ki prinaša številne zanimive priložnosti za bolj personalizirano izkušnjo, in pogovornih botov oz. chatbotov, ki bodo omogočali, da uporabnik neposredno komunicira z oglaševano znamko. Kot pravi Zender nobeno od priporočil ni “rocket science”, jih pa zaradi takih in drugačnih razlogov trenutno upošteva le malo oglaševalcev. So pa ti zaradi tega, nedvomno v prednosti na trgu.
- Posted by Damjan Planinc
- On 14.09.2018
0 Comments