Video Search, pt II
Pred kratkim sem že pisal o teoretskih možnostih za video search, ki izhajajo iz prebiranja zvoka v videu in prevajanja v tekst. Med relativnimi novostmi v zvezi z online videom je tudi funkcionalnost Youtube (tudi ostalih?) streama, ki omogoča povezovanje na specifično točko v času videa. Recimo, če smo bili navajeni linkati video tako, ga kar se tiče Youtube lahko tudi takole: “Poglejte kako se Marissa Mayer (Google) hecno smehlja v videu o searchu, na približno 10 sekundi.” Fin feature mar ne?
Pojdimo po korakih na primeru Marissinega videa.
Kako linkam na točno določen trenutek Youtube videa?
Iz Youtube kopiramo url videa:
in na koncu dodamo parameter
#t=XXsYYm, XX za minute, YY za sekunde, v formatu 01.
Se pravi na deseto sekundo linkam takole:
Seveda je to le lokacija kamor povezujem. Linkal pa sem neko količino teksta “Marissa Mayer (Google) hecno smehlja v videu o searchu, na približno 10 sekundi” .
Kako je to povezano z video searchom in predvsem prihodki od oglaševanja?
Predstavljajte si video dolg 100 sekund. Na vsako sekundo tega videa je reimo 1000 inbound linkov, s tekstom v povezavi,…. To je 100000 vrstic teksta. Kar je super vzorec za iskanje gostote ključnih besed. In vse kar ostane Youtube je, da poenostavi postopek linkanja ter poveže oglaševalski sistem pridobivanja ključnih besed iz linkov na video z oglasnim sistemom izklicevnja po ključnih besedah.
Trenutno se baza tekstovnih informacij za tekstualno oglaševanje v videu prek Youtube napaja predvsem iz naslovov ter tagov (značke). Vendar je za visoko relevantnost in natančnost iskanja po video vsebini to preskromno. Nabor informacij iz linkov na točno določene segmente videoposnetkov pa je (ob dovolj veliki uporabi funkcionalnosti) precejšen. Na ta način je relevantnost oglasov multipolikativno večja in s tem učinkovitost oglaševanja ter seveda prihodki ponudnika platforme. Ne pozabimo pa seveda na uporabniško izkušnjo, ki je vsaj kar se tiče tekstovnega dela svetovnega spleta z rastjo relevantnosti zadetkov pirkovala večino uporabnikov na en iskalnik… in pri video searchu ne bo nič drugače.
Ostane predvsem še izziv, kako olajšati linkanje na točno določene segmente videa. Trenutna (zgoraj opisana) tehnika je namreč IMHO preveč zapletena za široko uporabo.
- Posted by Damjan Planinc
- On 16.01.2009
1 Comments