
Vsak oglaševalec bi moral poznati osnovna načela učinkovitih pristajalnih strani
Pristajalne strani so seveda različne, lahko gre za samostojne strani ali podstrani, ki služijo kot orodje za pretvorbo obiskovalcev v potencialne stranke. To, kar jih razlikuje od drugih strani, je, da prek obrazca ali druge oblike interakcije obiskovalca vodijo v prodajni lijak. V zameno za te podatke uporabniki dobijo dostop do ekskluzivnih vsebin ali ponudb.
Z drugimi besedami, pristajalna stran (landing page) je način, da prisilite svojo ciljno publiko h konverziji. Zato je izredno pomembno, da ponudite učinkovito vsebino in privlačno obliko-vanje.
Poleg ustvarjanja potencialnih strank so pristajalne strani tudi učinkovit način zbiranja informacij o tem, kdo od obiskovalcev stran zapusti, kdo opravi nakup, naredi prijavo, prenese vsebino itd. S temi informacijami lahko pridobite globlji vpogled v svoje občinstvo, s pomočjo katerega pomagate blagovni znamki k rasti in razvoju v pravo smer. Predvsem pravo smer za uporabnika – torej z dobro uporabniško izkušnjo.
1. Osredotočite se na svojo ponudbo, NE na blagovno znamko
Pristajalne strani usmerijo uporabnike na točno določene ponudbe in ne na splošno vsebino o podjetju, blagovni znamki, organizaciji … Takoj, ko bodo potencialne stranke prišle na pristajalno stran, bi morale videti isto vsebino, kot je bila ponujena v oglasu ali gumbu, ki so ga kliknili. Uprite se želji po vključitvi dolgega seznama dosežkov podjetja oz. vašega brenda.
Poleg ujemanja vsebine pristajalne strani z gumbom CTA (call to action) je priporočljivo uporabiti na obeh delih komunikacije podobne elemente oblikovanja, s katerimi označite oziroma date že vizualno vedeti, da so uporabniki na pravi strani (poti).
2. Znebite se motenj!
Pristajalna stran mora biti brez nereda, kar predstavlja več CTA-jev ali zgornje / stranske navigacijske vrstice, saj to lahko zmede potencialne stranke in jih odvrne od konverzije. Ustrezna pristajalna stran bi morala izgledati precej preprosto, saj bi naj obiskovalcem ponudila enostaven in enoznačen način za izvedbo dejanja, ki ga morajo storiti za dostop do določene ponudbe ali informacije.
3. Uporabite preproste obrazce za zajem podatkov
Obrazec za zajem podatkov potencialnih strank mora biti enostavno in hitro izpolniti. Dobro pravilo je, da zahtevate le osnovne podatke, le toliko, da jih bo vaša prodajna ali marketinška ekipa uvrstila med upravičene stranke.
Obrazce je nujno treba enostavno oddati tudi na mobilnih napravah, zato morate zagotoviti, da je besedilo vidno na zaslonih mobilnih telefonov in da so gumbi dovolj veliki za zaslone na dotik.
4. Ponudite samo uporabno in privlačno vsebino!
Najboljši nasvet tu bi bil, da izhajajte iz sebe oziroma uporabnika, ki ga zanima vaša vsebina, potrebuje informacijo ali rešuje določen problem itd. V kolikor bo uporabnik doživel negativno izkušnjo, obstaja velika verjetnost, da se na vašo stran ne bo več vrnil oziroma se ne bo več zanimal za vašo blagovno znamko, ampak bo odšel h konkurenci.
Pristajalnim stranem lahko dodate kanček ustvarjalnosti in osebnosti s pomočjo videoposnetkov in slik, s pomočjo katerih se lahko bolj osebno povežete s svojim občinstvom. Slike pritegnejo pozornost uporabnika in povečajo možnosti, da se bodo dlje časa zadržali na strani in s tem prišli v stik z večjo količino vsebine.
5. Izogibajte se preveč povezavam
Cilj je, da bodo potencialni obiskovalci kliknili vaš gumb CTA in nič drugega, še posebej ne zunanjih povezav, saj bi to lahko pomenilo izgubljeno priložnost za konverzijo. Preveč takšnih skušnjav pomeni motnjo in odvrača uporabnika in vas od cilja, ki ga oba želita doseči.
6. Omogočite skupno rabo v družbenih omrežjih
Vsebina pristajalne strani je odlična priložnost, da ustvarite nekaj, kar je mogoče deliti na družbenih medijih. Vključevanje socialnih gumbov obiskovalcem olajša širjenje besede o določeni ponudbi. Delitve na družbenih omrežjih služijo tudi kot kazalnik zaupanja in poudarjajo status strokovnjaka ali avtoritete med obiskovalci.
7. Poskrbite za vsebino “Above the Fold”
Prostor »ABOVE TEH FOLD« je preprosto vsebina, ki jo obiskovalec vidi, ko pristane na strani. Pomembno je, da vključite vse, da bralca takoj prepričate o vrednosti ponudbe v tem zgornjem prostoru. To velja tako za desktop kot mobile – kjer je to še toliko težje, je pa seveda pri tem pogledu večja verjetnost, da bo uporabnik iskal vsebino naprej in nadaljeval s pomikanjem navzdol.
Prepričajte se, da imate atraktiven “catchy” naslov, ki pritegne pozornost uporabnika in da je gumb CTA jasno viden (dvignjen v polje “above teh fold”) , dovolj velik ter barvno izpostavljen.
8. Ciljne strani je nujno preizkušati
Ko enkrat stran stoji in vsebuje vse zgoraj našteto, se delo še ne zaključi. V bistvu se šele začne! V nadaljevanju je koristno zbrati podatke o uspešnosti na pristajalne strani z zbiranjem povratnih informacij ali orodjem za analitiko. Pravilna analiza bi morala pokazati, kje je mogoče doseči morebitne izboljšave, in le-te tudi omogočiti, recimo preko A / B testa in drugih tehnik.
Gre za neprekinjen dolgoročen postopek, ki je ves čas v teku, spreminjanju, dodajanju. Za optimalne rezultate nadaljujte z zbiranjem in analiziranjem podatkov o pristajalni strani, tako da stran izboljšujete korak za korakom. In jo seveda re-uporabite v naslednjih komunikacijah in prodajnih kampanjah. Tudi reciklaža preizkušenih, uporabnih in delujočih stvari je dobro načelo!
Viri objave: https://marketinginsidergroup.com/content-marketing/8-principles-high-converting-landing-pages/ https://www.thinkwithgoogle.com/intl/en-cee/insights-trends/ux-design/five-principles-of-effective-mobile-landing-pages-for-travel-marketers/
- Posted by Barbara Bačnik
- On 21.01.2020
0 Comments